Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti Noci

16. 10. 2008

Děti Noci

Režisérka Michaela Pavlátová má za sebou první dny natáčení filmu Děti noci, který vzniká podle stejnojmenného scénáře Ireny Hejdové.

Trailer:

Scénář filmu, ve kterém ztvární hlavní roli Martha Issová, byl oceněn v rámci Českého lva 2005 Cenou SAZKY za nejlepší nerealizovaný scénář. V dalších rolích se objeví Jiří Mádl, Jan Dolanský, David Novotný, Kristýna Nováková, Jana Hubinská nebo Igor Chmela. Do role matky hlavní hrdinky Ofky obsadila režisérka Michaela Pavlátová herečku Lenku Termerovou - skutečnou matku Marthy Issové.

Režisérka Michaela Pavlátová a autorka scénáře Irena Hejdová spolu úzce a intenzivně spolupracovaly na posledních verzích scénáře ještě krátce před natáčením. Děj filmu se odehrává v samém centru současné Prahy, a to převážně v okolí Holešovic, Florence a Karlína, kde Ofka pracuje jako prodavačka v nonstopu. Ofka přežívá ve světě, který se jí zdá nevlídný a plný nenaplněných vztahů – sama ztratila kluka, kterého jí přebrala její nejlepší kamarádka. Žije tak ve zvláštním spiklenectví s lidmi, kteří jsou stejně jako ona vzhůru, když ostatní spí. Jediný, kdo na ni zbyl, je její věrný kamarád Ubr v podání Jiřího Mádla, který je do Ofky zamilovaný. Jen probuzení z letargie může pomoci hlavní hrdince vrátit odvahu vykročit konečně za svým snem.

Obsazení Marthy Issové do role Ofky bylo jasné hned od počátku. „Při práci na scénáři jsem ji už měla před očima, takže jsme několik posledních měsíců byly jakoby stále spolu," říká Michaela Pavlátová. „Některé Ofčiny pocity poznávám, ale nejsem to já. i když fyzicky jsme si trochu podobné. Věřím však, že se s ní diváci ztotožní, že jí budou držet palce," říká Martha Issová.

Producenti s režisérkou měli ovšem velký problém s obsazením vhodného představitele pro roli Ubra. Jiřího Mádla pozvali až na čtvrté kolo kamerových zkoušek. „A byl prostě nejlepší. Doufám, že tato role bude pro něj i pro diváky něčím trochu jiným, novým. Početné řady jeho fanoušků i odpůrců se jistě rozvlní a přeskupí," dodává Pavlátová. S tím souhlasí i Mádl: „Myslím, že je to určitě odlišná role. Byl to i můj záměr - vybrat si jinou roli, než jsem měl kdy předtím. Je to role outsidera, jehož hlavní motivací je neztratit jedinou osobu, kterou v životě má rád.“ Mádl se ve filmu navíc objeví, jak ho diváci dosud neviděli: „Taky jsem ocenil změnu vizáže, kterou jsme rozhodně nepodcenili. Tentokrát mám mastné vlasy, uhrovitou pleť a velmi neslušivé brýle,“ upřesňuje Mádl.

Martha Issová se zase těší, že si zahraje se svou matkou: „Hrály už jsme spolu ve filmu a v jedné pohádce. Obsadit mámu byl ale nápad paní režisérky,“ říká Issová, která věří, že jejich skutečný vztah bude pro film přínosem. „Doufám, že něco z našeho vztahu zafunguje i ve filmu,“ dodává.

Hlavní hrdinka Ofka je výtvarně nadaná, ale nevyužívá svých schopností. Ofčiny kresby vytváří pro film sama režisérka a výtvarnice Michaela Pavlátová. Inspirací se pro ni staly originální kresby scenáristky Ireny Hejdové, její záznamy z dospívání, výstřižky z časopisů nebo plachty na zeď s básničkami. „Dost dlouho mi trvalo, než jsem kápla na styl jejích kreseb, někdy je totiž těžké předstírat neumělost v kreslení, zpěvu nebo tanci, když to ve skutečnosti dobře znáte. Je to jako s dětskou kresbou, žádný dospělý ji nemůže napodobit," říká Pavlátová. Režisérka se s filmovou hrdinkou sžila natolik, že nechala svůj bývalý byt, v němž ještě donedávna žila, přestavět na byt Ofky. „Dost se těším na to, až vejdu do těch starých známých dveří, do bytu, který bude týž, ale jinak zařízen, kde teď bude bydlet někdo jiný - Ofka," líčí Pavlátová. Ke své hrdince ještě dodává: „Ofka bude divákům na počátku třeba protivná, bude se jim zdát nemožná, neschopná akce, ale dost možná jim to připomene něco, co sami znají.“

Poslední film Pavlátové, kterému říká celý štáb pracovně „Ofka“, točí na klasický filmový formát 35 mm kameraman Martin Štrba. Producenty filmu jsou Kateřina Černá a Petr Oukropec ze společnosti Negativ, koproducentem je Česká televize. Natáčení potrvá do poloviny prosince. Do českých kin uvede film Děti noci distribuční společnost Bontonfilm v září 2008.

Režisérka Michaela Pavlátová je známá především jako výtvarnice a animátorka. Její animované filmy získaly řadu prestižních cen - například Zlatého medvěda v kategorii krátkých filmů na Berlinale, za animovanou grotesku Řeči, řeči, řeči byla v roce 1993 dokonce nominována na Oscara. V hraném filmu Pavlátová debutovala v roce 2000 povídkou Absolutní láska ve snímku Praha Očima. Později natočila celovečerní film Nevěrné hry, který byl oceněn Zvláštní cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu. Její hudební animovaná erotická fantazie Karneval zvířat získala v minulém roce hlavní cenu Grand Prix na Mezinárodním festivalu animovaného filmu AniFest a Grand Prix ve španělském Espinhu.